Для правильного виконання ходьби, бігу, стрибків необхідно зміцнювати м’язи, що забезпечують підошовне згинання стопи. У дошкільнят слабо розвинений зв’язкового-м’язовий апарат стопи. Тому нерідкі випадки появи плоскостопості. При цьому дитина під час ходьби і стояння швидко втомлюється. Попереджати плоскостопість треба з раннього віку.

Засоби для цього різні – загальне зміцнення організму за допомогою правильного харчування, тривалого перебування на свіжому повітрі, фізичних вправ. Можуть бути і спеціальні вправи, що сприяють розвитку і зміцненню м’язів гомілки, стопи і пальців ніг. Найбільший ефект роблять рухи, що проводяться босоніж і по можливості кілька разів в день: вранці і після денного сну (це час, коли м’язи стопи розслаблені, не втомилися).

Початкове положення (далі – І п.): Стоячи, ноги злегка розставлені, ступні паралельно, руки на поясі. Піднятися на шкарпетки і опуститися на всю стопу.
І. п:. те саме. Робити перекати з носка на п’яту. Ускладнення: вправу виконувати стоячи на палиці.
І. п:. сидячи на стільці, ноги прямі, руки вільно. Згинати і розгинати пальці стопи.
І. п:. сидячи на стільці, ноги зігнуті, одна нога стоїть на підлозі, інша на ній. По черзі потирати однією ногою іншу.
І. п:. сидячи на стільці, ноги прямі. По черзі або одночасно піднімати носки ніг нагору й опускати в початкове положення, не відриваючи п’ять від підлоги.
І. п:. сидячи на стільці, п’яти на підлозі, шкарпетки вгору. Розводити шкарпетки ніг в сторони і з’єднувати їх разом, п’яти при цьому від підлоги не відривати.
І. п:. сидячи на підлозі. Захоплювати пальцями ніг різні дрібні предмети (палички, кульки, олівці), підкочувати їх до себе, перекладати вправо і вліво.
І. п:. сидячи на підлозі, ноги стоять на гімнастичній палиці. Згинаючи і випрямляючи ноги, катати палицю стопами ніг вперед і назад.
І. п:. сидячи парами, ноги на одній палиці. Намагатися пальцями ніг підтягти палицю до себе.
І. п:. стоячи, одна нога на ободі вертикально стоїть на підлозі обруча. Утримуючи пальцями ніг обруч, катати його по черзі кожною ногою протягом 2-5 хвилин.
І. п:. сидячи на підлозі, мотузка попереду. Підняти її пальцями ніг і опустити на підлогу.
І. п:. стоячи, ноги – п’яти і шкарпетки разом. Пересуватися в праву сторону, по черзі піднімаючи і переставляючи п’яти і шкарпетки зімкнутих ніг. Після 6 – 8 кроків зробити перерву, потім пересуватися в ліву сторону.
І. п:. те саме. Пересуватися в сторону, по черзі стуляючи разом то носки, то п’яти обох ніг.
І. п:. стоячи, ноги злегка розставлені, руки на поясі, підніматися по черзі на носок то правою, то лівою ногою (п’яту від підлоги відривати, носок на підлозі).
Різні види ходьби: на носках, на зовнішній стороні стопи (пальці всередину, ступні паралельно), по ребристій дошці, покладеній на підлогу горизонтально або з невеликим нахилом (приблизно 30°).

Під час стрибка необхідно звертати увагу на відштовхування, яке повинно бути енергійним, сильним, можливо більш коротким. Ноги перед стрибком незначно згинаються в колінах і різко випрямляються в момент поштовху, знову згинаються в завершальній фазі. При підскоках руху згину і розгину, відповідні моментам розслаблення і максимального зусилля, повторюються неодноразово, набувають циклічний характер, розвивають м’язи ніг, живота і всього тулуба.

Стрибки на двох ногах:

просуваючись вперед прямо;
просуваючись вперед змійкою між предметами (м’ячами тощо);
через лінії, накреслені на різній відстані, 30, 40, 50, 60 см (задача вправи – вміти розміряти м’язове зусилля з поставленим завданням);
вгору і вниз по схилу, покладеному на 2-третє поперечину гімнастичної стінки або вежі;
стоячи повернувшись боком (правим або лівим) через лінію або палицю на місці і просуваючись вперед;
з обруча в обруч з між підскоками і без них;
в присядці просуваючись вперед;
зі скакалкою на місці і в русі.

Зіскакування з піднесення:

довільно;
на одну з ліній, розташованих на відстані 10, 20, 30 см;
в обруч;
з наступним швидким відскоком вперед або підскоком вгору.

Стрибки на двох ногах на піднесення (кілька матів, широка банкетка):

з місця поштовхом двох ніг;
з 2-3 кроків поштовхом однієї ноги;
з розбігу поштовхом однієї ноги.

Лазіння по гімнастичній стінці:

приставним кроком;
змінним кроком з перехресною координацією (права нога і ліва рука, ліва нога та права рука);
змінним кроком з однойменної координацією (права нога і права рука, ліва нога і ліва рука);
влізти на один проліт, перейти на сусідній і по ньому спуститися;
піднятися на четвереньках по похилій дошці або драбині, спуститися по гімнастичній стінці;
влізти по гімнастичній стінці, спуститися на четвереньках по похилій дошці або сходами.

Кiлькiсть переглядiв: 1208